Ние и другите

Автор: Цветан Тодоров
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 0

Издател Изток-Запад
Брой страници 400
Година на издаване 2023
Корици меки
Език български
Тегло 680 грама
Размери 17x24
ISBN 9786190112594
Баркод 9786190112594
Категории Мемоари. Документалистика. Българска, Българска проза, Съвременна българска литература, Българска художествена литература, Художествена литература, Книги

Цветан Тодоров (1939–2017) публикува „Ние и другите“ в началото на 1989 г., а я е писал години преди това. В нея той за пръв път излиза от своята „дискретност“ и осъжда недвусмислено режима в тоталитарна България, където е живял до 1963 г. От тази хронология се вижда, че Тодоров се произнася публично против комунистическия режим в родната си страна не просто от конюнктурни съображения. Занапред ученият ще пише по въпроси, които са в тясна връзка с неговия жизнен опит. А в битието си на французин, дошъл от друга страна, Тодоров се опитва да разбере как говорителите на френското съзнание – най-големите писатели и мислители във Франция от XVI век до наши дни – мислят за другите народи. Ние и другите проследява това отношение посредством категориите етноцентризъм и универсализъм. Мащабната анкета на Тодоров заема междинно място между други две книги Завладяването на Америка (1982) и Недовършената градина (1998), с които Тодоров се утвърждава като най-задълбочения представител на критическия хуманизъм във Франция и в световен мащаб. Изследването на Тодоров не е загубило нищо от своята актуалност. То ни отваря очите за себе си, за чуждите народи и за възможното ни съжителство с тях. От тази мъдрост могат за да поучат всички – и политици, и най-обикновените хора.

Стоян Атанасов

Все още няма мнения за тази книга.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

Цветан Тодоров Тодоров е българо-френски философ и литературовед, лингвист, семиотик, литературен критик, историк на философската мисъл и културолог от български произход.

Прекарва първите 23 години от живота си в България, а след това се установява трайно във Франция. В интервю за български вестник през 2008 г. се самоопределя като българин и французин. Цветан Тодоров е известен на първо място като литературен критик и теоретик, неговите философски рефлексии за самоопределянето са от голямо значение за антропологията и социологията. Въпросът за собствената и чуждата културна идентичност е една от важните теми в дебатите на съвременната антропология. Книгите на Цветан Тодоров, писани на френски, се превеждат в България след 1984 г.
Цветан Тодоров е Ръководител на научни изследвания в Националния център за научни изследвания в Париж. Автор е на голям брой трудове, сред които “Памет за злото, изкушение на доброто” (изд. ЛИК, 2001) и “Дълг и наслада, един живот на посредник” /подготвя се за печат в изд. ЛИК/ - неговата интелектуална автобиография.