В своя първи сборник с разкази Джон Гришам представя седем истории от мястото, където се развива действието на „Време да убиваш”.
Прикованата на инвалидна количка Инес Грейни и двамата й по-големи синове Лион и Бъч тръгват към затвора „Парчман” с надеждата, че осъденият на смърт Реймънд ще бъде помилван в последния момент. Но това може да е и последното им свиждане.
След седемнайсетгодишна практика Мак Стафорд си е останал посредствен адвокат с незначителни бракоразводни дела. Той никога не си е представял, че едно телефонно обаждане може да промени изцяло живота му.
Скучният, мълчалив застрахователен агент Сидни се оказва невероятен играч на блекджек. Той усъвършенства хазартните си умения с надеждата да разори казиното на най-амбициозния и безскрупулен мошеник в Клантън, който му е отнел съпругата.
Три добри момчета от окръг Форд тръгват към големия град Мемфис, за да дадат кръв за тежко пострадал приятел. Те обаче не могат да устоят на заведенията по пътя и благородната мисия завършва злополучно в един стриптийз бар.
„Тих пристан” е последният дом на мнозина старци в Клантън. Той е тъжно и замряло място, докато не се появява забавния и грижовен Гилбърт – той започва работа като санитар с единствената цел да измами някой богат обитател на дома.
„Окръг Форд” е най-добрата книга на Джон Гришам досега. Той за пръв път използва чувството си за хумор с такава свобода. Някои от разказите са изключително забавни, а три са истински шедьоври. Една незабравима книга. - Пат Конрой
Съществуващ или измислен, окръг Форд живее с радостите, болките, мъките и философията на героите си.
В разказите на Джон Гришам се чувства неговата съпричастност и отношение към събитията и изживяванията на хората – някъде със съчувствие или хумор, другаде отричайки, но много от съдбите на героите са запомнящи се и оставят трайна следа в съзнанието ни, като могат да променят и разбиранията ни за живота в определени ситуации.
Елена Площакова, Хеликон - Пловдив
Никога не съм предполагал, че ще държа в ръцете си книга, която да е толкова силна, забавна, драматична и написана с такова първично чувство и тази книга да е на Джон Гришам.
Вярвайте ми, изненадах се силно след като прочетох първия разказ, но изненадата ми нарастваше с всеки следващ. Единствената прилика между тези малки повествователни шедьовърчета е географската им ориентация към Окръг Форд, щата Мисисипи.
Историите ще ви запознаят с няколко селски момчета, попаднали в големия град; с характера на малките населени места. Ще ви отведат в света на един осъден на смърт, ще ви направят съпричастни на една семейна драма, ще ви забавляват случки за хора, решили да се отърват от всичко и всеки, и по един или друг начин никога повече да не се завръщат там откъдето са тръгнали.
Лицемеритето, фалша и лъжата са изобличени, поощрени са добрите нрави, искрените отношения и добротата. Малкото нарушение на закона е оправдано в името на един по-добър живот.
„Окръг Форд“ моментално се нареди сред любимите ми книги на Гришам, които никак не са много и са предимно от началото на кариерата му. С тази книга той доказва за пореден път, че е изключителен разказвач и ако не го притискат милионните договори с издателите той без напрежение може да ви разкаже невероятно добри неща.
Иван Симеонов, Хеликон Варна (Мария Луиза)
Дълго преди името Джон Гришам да стане символ на модерния съдебен трилър, писателят работи по 60-70 часа на седмица като адвокат в щата Мисисипи, отдавайки се преди работа и по време на почивките на съда на своето хоби – пише своя първи роман.
Роден на 8-ми февруари 1955 г. в щата Арканзас в семейството на строителен предприемач и домакиня, Гришам като дете мечтае да стане професионален бейзболист. Отчитайки липсата на нужните качества за професионална спортна кариера, той променя своята визия за бъдещето и специализира счетоводство в Щатския университет на Мисисипи. През 1981 година Гришам завършва адвокатско училище. Практикува право почти десетилетие. Специализира криминално право и съдебни спорове, свързани с наранявания. Един ден в съда бъдещият писател изслушва сърцераздирателната изповед на 12-годишната жертва на изнасилване. Това го подтиква да започне да пише. Романът, който започва, разказва история, в която бащата убива изнасилвачите на дъщеря си. Ставайки всяка сутрин в 5, за да прекара времето преди работа в писане, Джон Гришам завършва за три години “Време да убиваш”. Първоначално ръкописът е отхвърлен от издателите, докато все пак романът не е забелязан и публикуван в петхиляден тираж през 1988 г.
Над 60 милиона са издадените романи на Гришам по света. Авторът е преведен на над 29 езика. Шест от книгите му са филмирани.
Повече информация за автора може да намерите в:
www.alfemminile.com/noel_2001/librico.asp
www.moderna-vremena.hr/novisajt/mag/vijesti.asp?IDtxt=449
www.prazerdeler.com.br/temas/acervo_titulo.htm