много малко хора могат да разберат книгата за съжаление ограничените мозъци са много...
Издател | Хермес |
Брой страници | 256 |
Година на издаване | 2009 |
Корици | меки |
Език | български |
Тегло | 257 грама |
Размери | 20x13 |
ISBN | 9789542607915 |
Баркод | 9789542607915 |
Категории | Приложна психология, Книги |
„Писма до Клаудия” е първата книга на Хорхе Букай. Благодарение на нея авторът става толкова популярен и обичан от читателите по света. По думите на Хорхе „Писма до Клаудия” е проправила пътя на всичко написано от него след тази толкова специална книга. До голяма степен успехът на „Нека ти разкажа” и „Приказки за размисъл” се дължи на нея. „Писма до Клаудия”, както и останалите му книги, е плод на професионалната практика на автора като психотерапевт. В нея отново намират отражение теориите на Хорхе за здравето, които, макар и нетрадиционни, са ясно формулирани и много ефективни.
Букай развива свой собствен модел на терапия, който включва: писане на писма до пациентите му, планирана размяна на писмата между него и тях, както и препрочитане на вече написаното. Този модел е приет възторжено от пациентите, което ражда и идеята за публикуването на „Писма до Клаудия”. В нея Букай отново ни повежда на приказно пътешествие – към дебрите на собствената ни душа. Какво ще срещнем? Кого ще видим? Страшно ли ще е приключението? Или просто вълшебно? Е, това тепърва ще разберем. Но несъмнено ние никога вече няма да сме същите.
* * *
Всеки път, когато срещнем някого, чието отношение към света е по-различно от нашето, от моето, от твоето, решаваме, че е луд. Ако не мисли, действа и вярва като всички, очевидно е луд. Луд като Колумб, като Галилей, като Коперник, като Исус и – макар дума да не може да става за сравнение с всички тях – като мен.
Вярно е, че съществува:
Приятна лудост и страшна лудост.
Любовна лудост и омразна лудост.
Очарователна лудост и зловеща лудост.
Най-важното - има лудост, която ни прави по-богати, и за съжаление, лудост, която ни ограбва.
Каква ли е моята? Не знам!
Хорхе Букай
* * *
„Писма до Клаудия” е нещо повече от книга на Хорхе Букай!
Няма значение дали ще се съгласите с това, което пише авторът. Няма значение дали ще запомните това, което казва. Оставете го просто да докосне сърцето ви...
Ключови думи: Топ 50 за последните 10 години
много малко хора могат да разберат книгата за съжаление ограничените мозъци са много...
Най- хубавата книга на Хорхе!
Хмм, ами не ме грабна много, защото прекалено прилича на някои от учебниците ми по психилогия и затова ми доскучаваше постоянно. Повече ми хареса "Нека ти разкажа."
Книгата определено си заслужава да бъде прочетена и препочетена.
Книгата е супер. Чудесна провокация да погледнеш към самия себе си-от което всички бягаме и се крием зад безкраините си анганжименти....
Току що прелистих и последната страница.
Мога да кажа само, че съм очарован от написаното и тази книга си заслужава, наистина!
Хорхе Букай е много добър,от кога я чакам тази книга.Нямам търпения да я чета.Препоръчвам този автор на всеки който се интересува от психология..
хм, доста по-задълбочена е! това определено ми харесва, първите ми идваха някак малко повърхностни, но тази е ок
пълни глупости
Хорхе Букай е любимият ми автор. С "Писма до Клаудия" той-надмина всичките ми очаквания. Страхотна книга - мъдра, четивна, поучителна и много, много въздействаща. Препоръчвам я на всеки, който иска да открие щастието, постигайки хармония със себе си и със заобикалящия го свят.
Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.
Ще бъдат изтривани мнения:
Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]
Книгата "Писма до Клаудия" не разказва историята между автора и Клаудия – всъщност това е сбор от писма, които терапевтът Хорхе Букай е писал за своите пациенти, когато е искал да им каже нещо, премълчано по време на сеанса. На по-късен етап, след сформирането на работни групи, пациентите му връщат хубавия жест и събират писмата му в една книга. Ето така (и с малко преработка, за да придобие по цялостен вид) се ражда книгата, в която на практика получавате консултация от един вещ психолог, която може да се окаже доста полезна, ако сте в период, в който имате нужда точно от такива житейски съвети.
На страниците на книгата всеки може да открие и своята житейска философия, синтезирана в едно изречение. Така си помислих аз, когато прочетох изречението: „Щастливец съм, защото макар да не правя всичко, което искам, никога не правя онова, което не искам…“. Тази книга може да пробуди любопитството и заради нестандартните си хрумки, които също много ми допаднаха – в едно от писмата си, авторът си представя, че е фотоапарат и пречупва целия си свят като усещания и взаимоотношения през тази представа.
Книгата е пълна с вече отдавна известни факти. Но ако човек скоро не се е замислял за нещо, което знае, просто го забравя – забравя, че трябва да бъде себе си и да е щастлив с това, което има, забравя, че за да е пълноценен животът му, първо трябва да се чувства удовлетворен от себе си; забравя, че само ако ти си ти, а другият човек си е той, едва тогава ще има и „ние“. На това ни учи Хорхе Букай в поредната си прекрасна книга.
Теодора Костадинова, Хеликон Пловдив - Център
Кристина Казакова - Хеликон Пловдив
Епистоларният експеримент на Хорхе Букай, взаимстван от един от идолите му в психологията – Фриц Пърлс, отново не дава готови отговори, а по-скоро задава въпроси. Как точно искаме да живеем, какви искаме да бъдем, какви сме в действителност.
„Писма до Клаудия“ е по-скоро биографична творба – първата, която аржентинският психотерапевт написва. И силно, лично, Букай докосва душите на читателите си, обогатява познанията в психологията и ...разтоварва от товара на мислите, съмненията и тормозите, които сами си създаваме!
Елена Бойчинова, Хеликон София - Шишман