Това, което видях от Балканската война. Конференцията в Букурещ и Букурещкият мир от 1913 г.

Автор: Симеон Радев
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 0

Издател Изток-Запад
Брой страници 252
Година на издаване 2012
Корици меки
Език български
Тегло 372 грама
Размери 14x21
ISBN 9786191520886
Баркод 9786191520886
Категории Мемоари. Документалистика. Българска, Българска проза, Съвременна българска литература, Българска художествена литература, Художествена литература, Книги

Непосредствен участник в Балканската война, Радев е свидетел на успехите на българските воини, на радостта на освободените си братя от Македония и Тракия. С вещото си перо на публицист Радев ни разказва за тези събития в книгата "Това, което видях от Балканската война".
Подписаният Лондонски мирен договор обаче няма практическо приложение поради избухването на Междусъюзническата война /1913/. Пряк свидетел и участник в мирната конференция в Букурещ, Радев ни разказва в книгата си "Конференцията в Букурещ и Букурещкият мир от 1913 г." как поради задкулисни игри, нечестни сделки и недалновидност на българското правителство жестоко се ампутира неговата Родина.

Все още няма мнения за тази книга.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

Симеон Радев е един от най-известните историографи на съвременна България.   В първата книга той описва Балканската война в която взема лично участие.Споделя триумфа от военните победи и радостта на освободените българи от Тракия и Македония.


Втората му книга е посветена на конференцията в Букурещ и сключения там мирен договор. Симеон Радев участва лично и в тези събития и достоверно пише как, след като българската армия спечелва толкова бляскави победи, българската дипломация губи всичко на масата за преговори.  Вследствие на това България е жестоко орязана териториално, а психологическият удар върху българския народ оставя следи и до днес.

Красен Пенев, Хеликон Шумен

Симеон Трайчев Радев е виден български писател, дипломат, историк, революционер и публицист от Македония. Автор е на „Строителите на съвременна България“ – едно от най-важните историографски изследвания в българската литература.

Симеон Радев е роден на 19 януари 1879 година в град Ресен, тогава в Османската империя. Дядо му Раде е родом от село Съпотско, преселник в Ресен, забогатял от търговия с плодове и зеленчуци по време на Кримската война, а баща му е виден ресенски чорбаджия. Другият му дядо Коте Низам е служил в Цариград при княз Стефан Богориди. Брат му Владимир Радев е учител в Охрид.

Той учи първоначално в българските училища в Ресен, Охрид и Битоля. След това е изпратен със стипендия на Българската екзархия във Френския султански лицей „Галатасарай“ в Цариград. На 16-годишна възраст през 1895 г., на път за Цариград, в Бошнакхан в Солун заедно с Владимир Робев е заклет за член на ВМОРО лично от Гоце Делчев. В Цариград става член на местния комитет, начело с Димитър Ляпов, като в него, освен Радев, членуват Никола Милев, Владимир Робев и други. Като член на революционната организация той участва и в акциите на Цариградския комитет по връчването на Проекта за реформи в Македония и Одринско по време на посещението в Цариград на княз Фердинанд, д-р Константин Стоилов и ген. Рачо Петров през 1896 г.