Бяхме шестима. Майстора, калфите и белият слон. Строяхме всичко заедно. Джамии, мостове, медресета, кервансараи, приюти, акведукти…
Мисля за Истанбул всеки ден. Хората се разхождат в дворовете на джамиите и сигурно предполагат, че те са там от времето на Ной. А не е така. Ние ги построихме. Мюсюлмани и християни, майстори и роби, хора и животни, ден след ден.
Но Истанбул е град на бързата забрава. Всичко се пише върху вода, с изключение на творбите на Майстора. Те са от камък.
Под един от тези камъни скрих тайна. Мина много време, но може да е още там и да чака някой да я намери. А ако я открият, дали ще я разтълкуват?
Истанбул от ХVІ век: пътник без билет пристига в града с изключителен дар за Султана. Джахан е сам в непозната страна, без други земни притежания освен Чота, необикновен бял слон, предопределен да стане част от султанската менажерия. И така започва епично приключение, което ще издигне младежа със скромен произход до най-висшите рангове на султанския двор. По пътя той ще срещне лукави придворни и лъжливи приятели, цигани, укротители на свирепи животни и красивата принцеса Михримах. На гърба на Чота той ще достигне до най-отдалечените кътчета на империята и обратно. И един ден ще влезе в полезрението на султанския архитект, Синан – случайна среща, която ще промени съдбата на Джахан завинаги.
Изпълнен с вълшебства, цветове и разгръщащ се на фона на обществените вълнения от времето на архитектурния ренесанс на Турция, „Майстора на куполи” е впечатляващ разказ за войни, епидемии, забранени чувства и чистата любов между едно момче и неговия слон.
Ключови думи: Топ 100 за 2015 година, Елиф Шафак
„Майстора на куполи“ излиза изпод перото на Елиф Шафак, която познаваме вече много добре от такива силни заглавия като „Копелето на Истанбул“ и „Любов“. Читателите нареждат „Майстора на куполи“ до останалите нейни бестселъри и има защо. С една пъстра смесица от забранени чувства, любов, войни, епидемии, вълшебства и цветове историческият трилър ни въвлича в завладяващата история на Джахан, който пристига в Истанбул с един необикновен подарък за султана – белия слон Чота. През 16 век Османската империя е в своя апогей и за да докаже своето величие на света, се започва неудържимо строителство на изящни, пищни и невиждани архитектурни паметници – джамии, мостове, медресета, кервансараи... Любимият на Елиф Шафак Истанбул е изобразен с цялата й писателска дарба така плътно и пълнокръвно, че без да усетим се потапяме в атмосферата на града и епохата и заживяваме в неговата космополитност и екзотичност, в неговата пъстра суровост и ориенталска елегантност. Препятствията пред Джахан следват едно след друго като във вълшебна приказка. Космополитната Елиф Шафак всъщност е много добра разказвачка на приказки, това е нейното призвание, а ние обичаме добрите приказки, те имат свойството да ни отнасят в други светове и да ни откъсват от сивотата на ежедневието. Както самата авторка казва – книгите са начин да излезем сами в нощта и да се запознаем с хора, които никога преди това не сме срещали. Майсторът Мимар Синан, историческа личност, е служил при трима султани и всеки от тях му е поръчвал изработката на различни куполи на джамии, някои от които съществуват и до днес. Архитектурните перли на онази епоха са ненадминати по своето изящество. Джахан, измисленият разказвач в романа, е ученик на големия майстор и историята всъщност пресъздава приятелството и отношенията между учител и ученик. „Майстора на куполи“ ще ви срещне и с други странни птици, с хора, които не сте си представяли, че може да съществуват. Не вярваме да се откажете от подобно приключение. А ако ви е страх, то тогава не сте типът читател, за когото книгата е предназначена, но ние не вярваме да има страхливи читатели. В романа не липсва, разбира се, и любовна история, като любовта е почти невъзможна, но нека не издаваме всички тайни.
от Хеликон
Елиф Шафак е най-четената писателка на Турция, утвърден автор на бестселъри, сред които „Любов”, „Копелето на Истанбул” и „Чест”. Творбите й са преведени на над 40 езика, а нейни политически коментари са публикувани в престижни издания като New York Times, Financial Times, Guardian, Independent, Newsweek и списание Time. Тя е и сред най-активните обществени личности в социалните медии, с над милион и половина последователи в Twitter. Пише на турски и на английски, живяла е на Запад и на Изток и определя себе си като номад, космополит, любител на суфизма, пацифист, жена и майка.