Какво означава „българска работа“?
Защо българите преяждат по празници, защо се отнасят с подозрение към другите народи, защо се опитват да надхитрят всички, защо се правят на тарикати, защо изхвърлят боклука си през прозореца, защо мразят съседите си?
В този сборник Иво Сиромахов иронизира неумиращата байганьовщина – невежеството, безпочвеното патриотарство, сексуалното самохвалство, агресивната простащина.
Български работи е смешната народопсихология на съвременните българи.
Иво Сиромахов е бил театрален режисьор, автор е на стотици статии в списанията „Playboy” и “MAX” и в. „24 часа”, а от десет години е сценарист на най-гледаното телевизионно шоу в България – „Шоуто на Слави”.
Сиромахов гледа с ирония и сарказъм на съвременните ценности, книгите му са потоп от шеги с рекламната индустрия, модерната журналистика, телевизионните риалити-програми, псевдоелита.
„Дневници и нощници” разказва смешната история на великите личности. Иво Сиромахов се отнася със сарказъм и непочтителност към авторитетите и описва техните пороци и трагикомичната им борба с нагоните.
Омир е военен кореспондент във вестник, Клеопатра е топмодел, Шекспир е автор на рекламни клипове, Нютон е градинар, който отглежда ябълки, а Менделеев е букмейкър.
Смехът според Иво Сиромахов е най-сигурното средство за осветяване на тъмните петна в световната история.
„.Още дневници и нощници” е продължение на гавър-версиите на биографиите на известни личности. От тази книга става ясно, че Хитлер е търгувал с недвижими имоти, Наполеон е бил екскурзовод, а Иван Грозни е неуспял фитнес-маниак.
Книга за ценителите на добрия хумор и пародиите.
„Оптимистична теория за българския секс" е "антинаръчник", от който ще научите как се тълкуват еротичните сънища, как се пише порноразказ, какъв секс са правили българските царе, как да четем интервю с манекенка и защо българите имат толкова високо полово самочувствие. В този сборник Сиромахов иронизира абсурдните съвети, безполезните предписания и десетките клишета, изписани по темата секс. Книгата излиза в разширено и допълнено издание.
снимка: Добромир Панайотов