„Пясъчен часовник“ на Селина Ангелова е онанизъм в най-добрия смисъл на думата. Това е автоеротична книга във всяко отношение, и по съдържание и по форма, и буквално и метафорично.
Книгата е онанизъм по съдържание. Главните действащи лица са Лита, Лола и Ралиц. Те са свързани сексуално, като книгата започва с любовна сцена между жените, а впоследствие Лита (Ралица) и Ралиц се срещат на село и стават любовници. Освен, че са любовници, те тримата са един и същи човек. Лола и Лита са два аспекта на личността на героинята (която също е и писателката). Лола-Лита, Ло-Лита, на какво ви напомня това? Единият аспект на героинята гледа към миналото, спомня си за майка си и рисува, другият аспект гледа към бъдещето, общува с баща си и пише книга. Сексът със самия себе си разбира се е онанизъм. Затова, ако помислите, оралният секс на който се отдават Лола и Лита е впечатляващо постижение, което надхвърля дори способностите на Магдалена Стоилова. Ралиц е мъжкото начало в тази множествена личност. Има и други герои, някои любовници като Саму, но те са външни, пишките им са меки, и те са няколко градуса по-слабо материални.
Книгата е онанизъм и по форма. Действието на романа е любовта на героинята със самата себе си, описана в дълъг блог. Героинята е разбира се самата писателка. Тя през цялото време пише романа, прави любов с едното свое алтер его, пак пише романа, прави любов с другото свое алтер его,завършва романа, среща се с издателката си да празнува публикуването на романа. Пътем четем нейната душевност от каталога на песни, картини и книги, които тя харесва, подредени като на стената й във ФБ и в много по-малка степен от действия, разговори и решения. Полека-лека, и най-недосетливият читател разбира триединството на героите, макар то да виси необяснено. Лола не е халюцинация или душевно заболяване. Тези възможности са подхвърлени и отхвърлени. Тя е игра на въображението, демонстрация на силата на писателката да оформя образи от пластелин, и да ги смачква отново на топка, за да оформи нови.
Хубаво щеше да е тази себелюбов да узрее още и стилово и като идеи, но нещата са такива каквито са. Все пак, това е най-добрата онанистична българска книга, която познавам. Quod erat demonstrandum.