Книга за страданието, раждащо просветлението.
Издател | Персей |
Брой страници | 224 |
Година на издаване | 2009 |
Корици | меки |
Език | български |
Тегло | 191 грама |
Размери | 20x13 |
ISBN | 9789548308335 |
Баркод | 9789548308335 |
Категории | Биографични и автобиографични романи, Световна проза, Преводна художествена литература, Художествена литература, Книги |
За пръв път в самостоятелно издание – скандалната творба на Оскар Уайлд.
Настоящата книга предоставя уникалната възможност да се надникне в най-съкровените мисли на твореца и човека Оскар Уайлд в най-преломния момент от неговия живот – присъдата за хомосексуализъм и двугодишния престой в затвора.
През 1892 г. Уайлд и младият лорд Алфред Дъглас, когото писателят галено нарича „Бози”, стават любовници. Тяхната връзка продължава до май 1895 г., когато Уайлд е осъден. Докато авторът излежава присъдата си, той не получава нито едно писмо от своя бивш любовник, което го подтиква да излее цялата мъка, съжаление и болка, които чувства, върху хартия. Така се ражда „De Profundis: Глас от бездната” – дълбока и изстрадана творба, написана под формата на писмо, адресирано до лорд Дъглас, в което Уайлд не само описва тяхната връзка, но и разсъждава над своя живот и над живота въобще; над страданието, човешката природа и артистичния темперамент.
В продължение на 50 години оригиналният ръкопис се съхранява в Британския музей съобразно желанието на Оскар Уайлд, който е искал не само обществеността да научи неговата версия на събитията, но и да възстанови доброто име на потомците си.
Произведението, написано в затвора в Рединг, несъмнено е най-интимната и автобиографична творба, която Оскар Уайлд някога е създавал; прозорец към най-съкровените кътчета в душата на една от най-значимите и противоречиви личности на своето време.
С есето „Душата на човек при социализма”, също включено в книгата, Уайлд с гръм и трясък се включва в ожесточения дебат между либерали и консерватори относно положителните и отрицателните страни на социализма. Идеите, които писателят излага, са смели, оригинални и дори скандални за времето си – както впрочем и самият той.
Ключови думи: мемоари, Оскар Уайлд
Книга за страданието, раждащо просветлението.
Книгата,не се съмнявам е уникална, като писателя!!! Оскар Уайлд е велик писател!!!
Щом Оскар Уайлд е за теб толям боклук, какво търсиш тук, Станимир? Тук е за четящи хора! А тази книга е шедьовър!!!
Стига сте писали глупости. Книгата е голям боклук и не виждам какво толкова й харесвате.
Тази книга ме потресе. Скритата страна на един гений. Преводът е превъзходен. Препоръчвам!
Трогателна!
Познавам оригинала и уверено мога да кажа, че този превод е блестящ. Преводачът има такива попадения, че всеки професионалист може да му завиди. А иначе книгата е изумително разголваща и много силна като катарзис. Препоръчвам я на всеки ценител на хубавата и качествена литература.
Преводът е един добър опит, но - за съжаление - само опит. Оригиналният текст предлага сравнение, напълно приложимо в случая:
\"... Ти ми прати за одобрение една прекрасна поема, очевидно написана от човек, който още не е завършил образованието си; аз ти отговорих с писмо, изпълнено с фантастично пресилени литературни сравнения; сравних те с Хилас или Хиацинт, Янкул или Нарцис, или с някой, към когото великият бог на поезията е бил особено благосклонен и е удостоил със своята любов...\"
Оскар Уайлд е наистина \"висока топка\" и към него (а и към всички класици) е редно да се подхожда с огромно внимание и професионализъм. Уважението към читателите го изисква.
Много вълнуваща и разтърсваща книга. Преводът е прекрасен.
Какъв първи път господин преводач и господа издатели? Първо добре проверете!!!!!! А прекрасния превод на Евгения Чолова отпреди 10 години , изд.Сиела?
Много истинска, наистина написана от сърцето. Няма безплатен обяд за тези, които искат да опитат от всички плодове на живота! Голям катарзис и голяма метаморфоза за сметка на всичко останало, което му е принадлежало и впоследствие отнето.
Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.
Ще бъдат изтривани мнения:
Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]
Димо Георгиев - Хеликон, Шумен
„Най-големият порок е това да си повърхностен. Всичко, което е осъзнато, е правилно.“
„De Profundis: Глас от бездната” на Оскар Уайлд съдържа две произведения: писмото „De Profundis” и есето „Душата на човек при социализма”. Писани са в различни периоди от живота на големия ирландски писател.
„Глас от бездната” е писмо-изповед, което Оскар Уайлд пише в затвора в Рединг, където прекарва 2 години, осъден за хомосексуализъм. Връзката му с лорд Алфред Дъглас (Бози), която трае близо 3 години, оказва трагично въздействие върху живота на писателя. Тя става причина не само за неговото падение в обществото, но и за духовния катарзис, през който преминава, докато излежава присъдата си.
Напълно съсипан материално и емоционално, Оскар Уайлд решава да напише писмо до Бози, който нито веднъж не е проявил заинтересованост към него, докато е в затвора. Всяка дума е белязана с искрена болка, разочарование, отчаяние и примирение. Подробно описаните взаимоотношения между тях двамата, между родителите на лорда и писателя, неговото отношение към жена му и децата му, към родителите му, към изкуството като цяло дават ясна представа за същността както на Оскар Уайлд, така и на Алфред Дъглас.
„De Profundis” излиза отвъд пределите само на личната изповед. Това е равносметка на един противоречив живот, пълен с успехи и падения. Преди всичко и въпреки всичко, равносметка на живота на един достоен човек и велик творец, чийто талант блести още по-ярко от разстоянието на времето.
И ако погледнем от друг ъгъл- това писмо разказва за вечната битка между крещящата духовна нищета и тихия човешки гений.
„Душата на човек при социализма” е публикувано през 1891 г. и е отговор на Оскар Уайлд относно спора между либерали и консерватори за положителните и отрицателните черти на социализма. Изключително проникновено, задълбочено и проницателно той излага идеята за едно по-добро общество, където правилно оползотвореният социализъм ще даде възможност за развитието на инидивидуализма. Прочетено повече от век след неговото написване, това есе е силно актуално, особено вярно и невъобразимо смело на фона случилите се исторически събития и настоящето, в което живеем.
„Социализмът ще даде на живота неговата правилна основа и правилна среда. Но за развитието на живота до състояние на съвършенство е нужно още нещо. Нужен е индивидуализъм. Ако социализмът е авторитарен, ако съществуват правителства, въоръжени с икономическа сила така, както днешните са въоръжени с политическа, ако бъде създадена индустриална тирания, то това състояние на човечеството би било много по-ужасно от сегашното.
Моето съжаление е това, че обществото е изградено на такава основа, че човек е принуден да живее в тесен, тъмен жлеб, в който не може в пълна степен да развие това в себе си, което е чудесно, прекрасно и очарователно, като по този начин той изпуска истинското удоволствие от живота.”
Любина Йорданова, Хеликон Русе
Лилия Иванова - Хеликон, Кюстендил