Уау... тази книга буквално ми откърти един.
Всички коментари до тук са вярни и ги подкрепям. Обърнете ѝ внимание докато не е изчезнала от наличност. В библиотеките рядко заемат японска литература за дома.
Издател | Жанет-45 |
Брой страници | 112 |
Година на издаване | 2009 |
Корици | меки |
Език | български |
Тегло | 127 грама |
Размери | 20x12 |
ISBN | 9789544915148 |
Баркод | 9789544915148 |
Категории | Съвременна световна проза, Световна проза, Преводна художествена литература, Художествена литература, Книги |
С излизането си “Обици и змии” – дебютният роман Хитоми Канехара - предизвиква шок в родината си и се превръща в бестселър сред младата читателска аудитория.
Романът печели наградата “Акутагава” (2004) – най-престижното отличие за млади автори. 21-годишната тогава Канехара е едва втората жена, носител на приза, традиционно присъждан на колегите й мъже. Нещо повече, един от най-ярките представители на модерната японска проза и член на журито, Рю Мураками (не е роднина на Харуки) заявява уверено, че това е “най-силната книга в историята на наградата изобщо”.
На не повече от стотина страници авторката разгръща историята на Луи (кръстена на марката Луи Вюитон), която търси себе си в преследването на болката и удоволствието чрез мъчителни трансформации на собственото тяло.
Стилът шокира и разтърсва с пределната си изчистеност и простота. Героите на Канехара не са от онези, които бихте поканили на вечеря, но в същото време не е трудно да разберете тоталната им отчужденост от другите и самите себе си.
Романът на Канехара с хладна ярост заявява съпротивата си срещу груповата идентичност и кошерното съществуване. В свят, в който индивида се приема за отклонение от нормата, младата Луи се отдава с нарастващо усърдие на демоничен секс, ритуален мазохизъм, пиърсинг и автомалтретиране.
Романът документира пропастта, зейнала между поколенията и повежда читателя в едно мрачно, шокиращо и в същото време хипнотично спускане в света на ъндърграунда. Ключовите думи в този лабиринт са: графити, комикс, пиърсинг, татус, мода.
“Всеки, който е бил млад в днешна Япония, изпитва същата степен на отчаяние като героите ми – казва самата Канехара. – На равнището на разума ясно осъзнавах, че надежда няма, но не гледам на себе си като на говорител на своето поколение. Просто пиша това, което чувствам. Графичното, шоково описание на секс е неизменна част от него.”
Уау... тази книга буквално ми откърти един.
Всички коментари до тук са вярни и ги подкрепям. Обърнете ѝ внимание докато не е изчезнала от наличност. В библиотеките рядко заемат японска литература за дома.
Има книги, които просто се просмукват в теб, попиват в кожата ти, кипят с кръвта ти и те настървяват да късаш парчета от себе си до пълно самоунищожение. Всъщност приличат малко на любов... Нали?
Така се чувствах, докато четох "Змии и обици" на Хитоми Канехара, както и "Енигма" на Антони Казас Рос. Препоръчвам и двете горещо от сърце!!!
"Когато го виждах, че страда, у мен се зараждаше желание да се опитам да отговоря на чувствата му, но и това желание скоро бе потушавано от презрението към самата мен. Чисто и просто не виждах никаква надежда. И сегашният ми живот, и бъдещето ми бяха обвити в мрак и в края на тунела не виждах светлина. Вече ясно си представях как умирам и странното беше, че дори и това не ме разсмиваше.“
из: „Обици и змии“
Тези стотина странички ме разтърсиха... И аз не разбирам защо ми хареса, но ми хареса много! Да, странна е. Да, директна е. Покъртителна на моменти... Трябва да прочета още нещо на Хитоми Канехара, имам нужда! А знаех те ли, че има филм по тази книга?
Наистина е прочетох на един дъх...странно четиво :)
Наистина се чете на един дъх и не защото не е голям обем. Доста време след това се опитвах да разбера, защо всъщност ми хареса. Може би защото не са описани откровения, дори не и история, а нещата както се случват.
прочетох книгата на един дъх и най - ми хареса естественият начин, по който е написана - откровено и без недомлъвки
маската е свалена, мислите са описани и действието се развива умело
Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.
Ще бъдат изтривани мнения:
Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]
ЛУДОСТ. Това е една от думите, описващи най-точно тази художествена фикция, в която има огромна доза истина... Срещаме се с млади, объркани хора в една от най-развитите страни на света, които не могат да открият себе си, не намират смисъла на живота, нямат цели и мечти, носят се без посока по течението и в това е най-големият кошмар.
Да, те живеят в Япония – една преуспяла държава, носеща вековни традиции, в коята обаче голяма част от хората не са себе си, възпитани са да бъдат роботи, да се подчинават и когато някой се опита да избяга, има два изхода – или да стане ЧОВЕК, или да пропадне и никога да не открие истинската любов, смисъла на живота, че дори, ако щете, професионалната си реализация.
Много често гледаме само на повърхността на нещата и можете да си кажете : „Каква е тази простотия, струва ли си да я чета?“. Аз бих ви казала – Да, струва си!, защото ако се вгледаме по-надълбоко в тази книга ще открием едни млади, наранени, нещастни хора, които се опитват да избягат от налагания с десетилетия стереотип и да – успяват, но каква е цената, която плащат и дали са избягали в правилната посока...
Нашето българско общество е 1000 пъти по-различно, обвинявят ни, че сме какви ли не, но аз се надявям, че все още сме ЧОВЕЦИ и че никоя система няма да ни отнеме това изконно право.
*music* Hide - Eyes love you, but my heart can't love so …
Станислава Чалъкова, Хеликон – В. Търново
„Сутрин ставах, изпращах Ама на работа и пак се връщах в леглото. От време на време се захващах с някоя почасова работа, чуках се с Шиба-сан, дори се срещах с приятели, но нищо не ми доставяше удоволствие. Вечер излизах с Ама, наливах се с алкохол. Ама виждаше, че не съм на себе си, и не ме насилваше да правим секс, а се притесняваше и се опитваше да ме развесели, бърборейки неспирно, но като видеше, че мрачното изражение на лицето ми не се променя, избухваше в ридания и ме питаше защо съм такава, след което започваше да хленчи, че е разстроен и наранен.
Когато го виждах, че страда, у мен се зараждаше желание да се опитам да отговоря на чувствата му, но и това желание скоро бе потушавано от презрението към самата мен. Чисто и просто не виждах никаква надежда. И сегашният ми живот, и бъдещето ми бяха обвити в мрак и в края на тунела не виждах светлина. Вече ясно си представях как умирам и странното беше, че дори и това не ме разсмиваше.“
из: „Обици и змии“
Да, японците са разказвачи, които с прости думи те пленяват и с всеки следващ японски роман, който прочитам, се убеждавам в това.
„Обици и змии“ от Хитоми Канехара, издание на „Жанет-45“, е красива в странността си книга. Книга, която прочиташ на един дъх, след чийто край оставаш безмълвен и всъщност не осъзнаваш защо ти е харесала. Но ти харесва. На мен ми хареса. Много ми хареса... И да, не разбирам защо. Може би заради всичката агония, която носи в себе си – физическа и емоционална. Може би заради семплата на пръв поглед история, която всъщност е толкова комплицирана в недрата си. Може би заради това изгубено поколение, което чувствам страшно близко до себе си – младежи, които не знаят кои са, младежи без настояще и без бъдеще. Неудовлетворени. Неосъществени. Неразбрани. Нежелани. Нещастни...
Не мога да си обясня защо тази книга така ме развълнува. Едва стотина странички е, а ме разтърси. Тя е покъртитела в директността си. Откровена. Остра. Болезнена. За нея трудно се говори. Тя се чувства. А стилът на Канехара е толкова простичък, че чак се пристрастяваш към него. Изпитвам неистова нужда да прочета и останалите книги на Хитоми Канехара!
Мариета Иванова, Хеликон Русе